Pusdienas un vakariņas

Lieliskās kotletes

Sulīgas cūkgaļas kotletes

Klīst baumas, ka īstai sievietei esot jāmāk cept kotletes. Arī dažādos forumos viens no populārākajiem jautājumiem ir par labu kotlešu pagatavošanu. Recepšu tikpat daudz, cik saimnieču, katrai nedaudz vai daudz kas atšķiras, tomēr cepot visādās variācijās, nav nekā labāka par klasiskām kotletēm.

Svarīgākā sastāvdaļa bez šaubām ir gaļa. Tai ir jābūt labas kvalitātes, svaigai, ar laba treknuma josliņu. Cīpslaina gaļa un dažāda veida atlikumi “to jau kotletēs var iemalt” nedos ne labu garšu, ne struktūru. Vislabāk ir nopirkt veselu gaļas gabalu un pašam mājās samalt. Ja nav gaļmašīnas, tad pirkt tirgū un palūgt, lai pārdevējs samaļ. No lielveikalu gaļas, tāpat kā gatavas maltās gaļas, vajadzētu atturēties – lielveikaliem praktiski svaigas, labas neapstrādātas gaļas nav, bet visa maltā gaļa, gan veikalos, gan tirgū, parasti sastāv no treknumiem, cīpslām, atgriezumiem un ne tās svaigākās gaļas. Pašam, maļot gaļu ar vecā parauga rokas gaļmašīnu, noderēs pacieta rupjmaizes doniņa; kad visa gaļa samalta, to izlaiž caur mašīnu, lai izspiestu pēdējo, rievās aizķērušos gaļu.

Pārējās sastāvdaļas arī ir svarīgas. Daudzi mēdz variēt un, piemēram, maizes vietā liek zaļu rīvētu kartupeli, rīvētu kabaci, rīvmaizi utml tomēr pēc ilggadējiem eksperimentiem (jo kotletes cepu biežākais 1x divos mēnešos) ir pierādījies, ka klasika – pienā izmērcēta baltmaize – tāpēc arī ir klasika, ka nekā labāka par to nav. Tāpat nav pierādījies majonēzes pievienošanas labums.

Lieliskās kotletes

Drukāt

Sastāvdaļas

 • 1kg maltas gaļas
 • 2 šķēles saziedējusi baltmaize
 • 125ml piens
 • 1 neliels sīpols
 • 1 ola
 • 1ēd.k. skābs krējums
 • 0.5 ēd.k. sāls
 • 1/2tk malti melnie pipari
 • eļļa vai tauki
 • milti

Gatavošana

1

Pienā iemērc baltmaizi.

2

Malto gaļu samīca, izveido bedrīti, kur iesit 1 olu, pieliek krējumu, smalki sakapātu sīpolu,garšvielas. Visu sajauc.

3

Baltmaizi kārtīgi izmīca, lai nepaliek veselas garoziņas, un kopā ar visu pienu pievieno maltās gaļas masai. Ar vienu roku mīca kotlešu masu, līdz tā kļūst viendabīga, vijīga. Jo labāk samīcīs, jo patīkamāka struktūra kotletēm.

4

Atstāj uz 30min savilkties.

5

Sagatavo lielu lēzenu šķīvi, paplāti vai dēli, uz kura uzkaisa miltus.

6

Cepamajā pannā ielej eļļu vai izkausē taukus un uzkarsē. Ņem olas izmēra gaļas piciņu (ap 60g), izveido lodīti un sitot kādu brīdi met no vienas plaukstas otrā – kotlete sasaistās viendabīga masā un cepot neplaisā, neizjūk.

7

Nedaudz piespiežot izveido plakanu formu, apviļā miltos un liek uz pannas. Lielā karstumā ātri apcep no abām pusēm tā, lai izveidojas brūna garoziņa. Tad karstumu samazina un lēnām cep gatavas.

Piezīmes

Starp katru cepienu vēlams pannu notīrīt ar papīra dvieli, jo citādak cepot nākamo porciju, iepriekšējās apbrūnējušie uz pannas palikušie milti sāks degt, kļūs melni un rūgti, izbojājot visu nākamo cepienu un nejauki piedūmojot virtuvi. Gatavas kotletes siltas uzglabā ugunsdrošā traukā zem vāka, ieliekot cepeškrāsnī, kurā tiek uzturēts minimāls karstums.

Find us on Facebook

You Might Also Like

1 Komentārs

 • Reply
  Latvijas blogāres apskats #99 (06.11.-12.11.). – BALTAIS RUNCIS
  13/11/2017 at 20:16

  […] vēlaties tikt pie lielisko kotlešu receptes, tad jādodas uz Egitas blogu. Savukārt, ja vēlaties gardu kefīrkūku ar ogām vai augļiem, tad […]

 • Komentēt